همه چیز درباره لیزر موهای زائد (کاربرد، مزایا، عوارض احتمالی و هزینه)

لیزر موهای بدن

فهرست مطالب

خلاص شدن از شر موهای زائد بدن با استفاده از روش های حذف موقت موهای زائد مانند اصلاح، موچین و اپیلاسیون، می تواند خسته کننده و طولانی مدت باشد. اگر از بریدگی های ناشی از اصلاح یا درد سوزش ناشی از اپیلاسیون خسته شده اید و می خواهید نتایج طولانی تری داشته باشید، بهتر است لیزر موهای زائد را در نظر بگیرید.

یکی از محبوب ‌ترین روش‌ های زیبایی که وجود دارد، لیزر مو های زائد است؛ روشی مناسب برای رهایی از موهای بدن که دغدغه بسیاری از خانم ها و حتی آقایان است. هر کسی که با این روش آشنایی ندارد معمولاً سوالات زیادی از جمله مزایا و عوارض جانبی آن دارد. بنابراین در ادامه این مطلب قصد داریم هر آنچه که باید در مورد رفع موهای زائد بدانید را بررسی کنیم؛ پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

همه چیز در مورد لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به طور کلی برای کاهش دائمی موهای زائد بدن استفاده می شود و یکی از محبوب ترین روش های لیزری است که در حال حاضر در سراسر جهان انجام می گیرد. معمولاً از ليزر كردن موهاي زائد بدن برای درمان صورت، بدن، پا ها، زیر بغل و ناحیه شرمگاهی استفاده می شود. رفع موهای زائد از طریق لیزر درمانی ملانین درون فولیکول را هدف قرار می دهد و با توجه به اندازه هدف، پالس طولانی تری برای تولید گرمای کافی برای آسیب رساندن به سلول های بنیادی پیاز مو نیاز دارد. به همین دلیل هم بیمارانی که مو های تیره و پوست کمی تیره تر دارند بهترین گزینه برای درمان هستند. در مقابل، مو های سفید، بور و روشن معمولاً با توجه به عدم وجود یک هدف رنگدانه کافی، واکنش ضعیفی در طول لیزر درمانی نشان می دهند.

از آنجایی که لیزر موهای زائد فقط بر فولیکول‌ های موی در حال رشد تأثیر می ‌گذارد، ممکن است چندین درمان لیزر موی زائد برای کاهش قابل توجه موهای زائد لازم باشد و این یعنی تعداد جلسات لیزر بستگی به فرد متقاضی، بدن و موهای زائد او دارد. علاوه بر این، در حالی که از بین بردن موهای زائد به طور موثر رشد مو را کند می کند، حذف دائمی مو های زائد را تضمین نمی کند و ممکن است به درمان های نگهدارنده دوره ای نیاز باشد.

از طرف دیگر اگرچه از بین بردن موهای زائد با لیزر تعداد مو های ناخواسته را در یک منطقه یا ناحیه خاص از بدن، مثل زیر بغل، بیکینی یا غیره کاهش می دهد، اما به طور کامل از شر آنها خلاص نمی شود و تنها وقتی مو ها دوباره رشد می کنند، ریزتر، روشن تر و تعدادشان کمتر می شود. بنابراین اکثر افراد بین چهار تا شش جلسه نیاز دارند و ممکن است نیاز به درمان هداری گاه به گاه باشد.

بیماران باید قبل از لیزر درمانی از اپیلاسیون، الکترولیز یا کندن موهای زائد خود خودداری کنند، زیرا موها باید به عنوان هدف وجود داشته باشند، اما اصلاح قبل از لیزر درمانی قابل قبول است و در اثربخشی اختلال ایجاد نمی کند. در واقع، اصلاح بلافاصله قبل از درمان برای جلوگیری از آسیب اپیدرمی ناشی از جذب لیزر توسط موهای روی سطح پوست الزامی است.

با انتخاب پزشک یا اپراتور لیزر با تجربه و پارامترهای درمانی مناسب، عوارض لیزر موی زائد نادر است. برای مثال جریان بیش از حد یا سرد کردن ناکافی می تواند منجر به آسیب اپیدرم شود. در درمان بیماران مبتلا به افزایش رنگدانه های پوستی ناشی از برنزه شدن با نور خورشید باید احتیاط کرد، زیرا ممکن است تغییرات رنگدانه ای و سوختگی های پوستی برای فرد رخ دهد. از آنجایی که ملانین هدف این لیزرها است، برای جلوگیری از آسیب اپیدرمی باید در درمان بیمارانی که دارای پوست با رنگدانه تیره هستند، مراقبت های لازم اعمال شود.

جالب توجه است، مطالعات نشان داده اند که از بین بردن موهای زائد با لیزر رایج ترین روش لیزری است که ارائه دهندگان غیرپزشک بخش قابل توجهی از این موارد را تشکیل می دهند و بنابراین انتخاب یک کلینیک یا مطب زیبایی که این روش را انجام می دهد بسیار حائز اهمیت است.

 

نحوه انجام لیزر موهای زائد

قبل از عمل، یک متخصص پزشکی (پزشک، دستیار پزشک یا اپراتور دستگاه لیزر) ناحیه درمان را تمیز می کند. اگر ناحیه حساسیت خاصی دارد، می توان از ژل بی حس کننده استفاده کرد. در طول لیزر موهای زائد، همه افراد حاضر در اتاق باید از عینک محافظ مخصوصی استفاده کنند تا از آسیب چشم ناشی از لیزر جلوگیری شود.

هنگامی که ژل بی حس کننده وارد می شود، متخصص پزشکی پرتویی از نور پر انرژی را در ناحیه مورد نظر متمرکز می کند. هر چه ناحیه ای که می خواهید درمان شود بزرگتر باشد، این عمل بیشتر طول می کشد. نواحی کوچک ممکن است چند دقیقه طول بکشد در حالی که مناطق بزرگتر مانند قفسه سینه ممکن است یک ساعت یا بیشتر هم طول بکشد. برخی از بیماران در طول این روش زیبایی احساسی شبیه به نیش یا آفتاب ‌سوختگی را تجربه می ‌کنند.

از بین بردن موهای زائد با لیزر از فرآیندی به نام فتوترمولیز انتخابی استفاده می کند. گرمای لیزر سلول هایی را که رنگدانه (رنگ) زیادی دارند از بین می برد. از آنجایی که مو های تیره رنگدانه زیادی دارند، بیشترین گرما را جذب می کنند. بدین ترتیب مو گرما را به فولیکول های مو منتقل می کند و آنها را از بین می برد، بنابراین مو نمی تواند رشد کند. لازم به ذکر است که یک فولیکول مو باید در مرحله آناژن یا رشد خود باشد تا لیزر روی  عمل کند و فولیکول ها در زمان های مختلف در مراحل مختلف هستند، بنابراین بیشتر افراد به چندین لیزر درمانی نیاز دارند.

کاندیدای مناسب لیزر موهای زائد

خیلی پیچیده نیست، هر فردی که موهای زائد بدن داشته باشد می تواند لیزر موهای زائد را انجام دهد! این نوع لیزر درمانی معمولا یک عمل زیبایی است و ظاهر شما را بهبود می بخشد. به علاوه بسیاری از افراد نیز ترجیح می دهند که مرتباً اصلاح نکنند و به دنبال راهی دائمی برای از بین بردن موهای زائد بدن و یا صورت خود هستند. گاهی اوقات نیز رشد موهای زائد ناشی از مشکلات زیر است که در این صورت نیز لیزر موی زائد می تواند نتیجه بخش باشد:

 • هیرسوتیسم، یعنی زمانی که زنان در مناطقی که مردان معمولاً دارای مو هستند، مو های تیره یا ضخیم دارند و به دنبال از بین بردن آنها هستند، مثلا زیر چانه.
 • هیپرتریکوزیس، زمانی که موهای زائد در هر نقطه از بدن مردان یا زنان خود به خود رشد می کنند و باعث مزاحمت فرد هستند.

این مشکلات ممکن است نتیجه موارد زیر باشد:

 • برخی دارو ها، از جمله استروئید های آنابولیک و قرص های ضد بارداری.
 • عدم تعادل هورمونی، به ویژه افزایش سطح تستوسترون یا آندروژن.
 • اختلالات ارثی، بیماری هایی که از طریق ژن ها از والدین به فرزندان منتقل می شوند.
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS).
 • تومورهایی که هورمون تولید می کنند.

بنابراین تمام افرادی که از این بیماری ها و مشکلات پوستی رنج می برند کاندیدای مناسبی برای لیزر موهای زائد هستند. همچنین ليزر كردن موهاي زائد بدن برای افرادی که مو های ضخیم، تیره و پوست روشن دارند موثر تر است. تضاد بین رنگ پوست و رنگ مو باعث می شود موها گرمای حاصل از لیزر را راحت تر جذب کنند. بنابراین ممکن است برای افرادی که پوست تیره یا مو های بلوند، خاکستری، سفید یا قرمز دارند، به خوبی کار نکند. اما چه کسانی نباید لیزر موهای زائد را انجام دهند؟

قبل از انجام رفع موهای زائد از طریق لیزر با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است لازم باشد از این روش اجتناب کنید اگر:

 • حامله هستید
 • دارو های خاصی مانند درمان آکنه مصرف می کنید.
 • تبخال تناسلی (HSV-2) دارید یا مستعد ابتلا به تبخال هستید.
 • اسکار های کلوئیدی (اسکار برجسته) دارید.
 • متاسفانه سرطان پوست داشته یا دارید.

 

مزایای لیزر موهای زائد

در گذشته روش های زیادی برای از بین بردن موهای زائد وجود داشت، مثل اصلاح، برداشتن موی زائد با موچین و غیره. اما با روی کار آمدن روشی نوین به نام لیزر موهای زائد و با توجه به مزایایی که این روش داشت، تقریباً از تمام روش های سنتی از بین بردن موهای زائد پیشی گرفت.

یکی از مهم ترین مزایای از بین بردن موهای زائد با لیزر این است که نتایج این روش بیشتر از اصلاح، اپیلاسیون، موچین یا سایر روش های دیگر دوام دارد. به علاوه برخی از افراد از بین بردن موهای زائد را به الکترولیز ترجیح می دهند. الکترولیز از یک سیم نازک برای از بین بردن فولیکول های مو با جریان الکتریکی استفاده می کند. سایر مزایای ليزر كردن موهاي زائد بدن عبارتند از:

تکنولوژی ایمن و موثر

همانطور که گفتیم این روش یک روش مدرن نسبت به سایر روش های از بین بردن موهای زائد سنتی مثل اصلاح یا اپیلاسیون است اما تنها در صورتی که کلینیک‌های از لیزرهای درجه یک پزشکی مانند Candela GentleLASE PRO، YAG و GMAX یا بسیاری دستگاه های لیزر موهای زائد معتبر و استاندارد دیگر استفاده ‌کنند که مؤثرترین لیزرهای جهان برای رفع موهای زائد هستند. از سوی دیگر پزشک یا تکنسین های مجرب که برای انجام درمان های لیزر موهای زائد به طور ایمن و جامع آموزش دیده اند می توانند یک درمان ایمن و موثر را برای بیمار تضمین کنند.

کاهش دائمی مو

بر خلاف سایر گزینه های حذف موهای زائد، لیزر مو های زائد به معنای کاهش سریع، ایمن، مقرون به صرفه، قابل اعتماد و دائمی موهای زائد است. در واقع ليزر كردن موهاي زائد بدن یا صورت با هدایت نور متمرکز برای هدف قرار دادن فولیکول مو در ریشه کار می کند. لیزر توانایی رشد مو را بدون ایجاد اختلال یا آسیب به سطح پوست مهار می کند، بنابراین حتی حساس ترین پوست ها نیز قابل درمان هستند.

روشی بسیار موثر

این روش به فولیکول های مو آسیب می رساند. از طرفی فولیکول ها درست زیر پوست قرار دارند و مسئول تولید تارهای جدید مو هستند. بنابراین هنگامی که فولیکول ها از بین می روند، تولید مو از کار می افتد.

مقرون به صرفه

مطمئن باشید با لیزر موی زائد در دراز مدت پول پس انداز می کنید! هنگامی که درمان های لیزر موهای زائد را انجام می دهید، نیاز به تعداد بی پایان تیغ، کرم موبر و قرار ملاقات های اپیلاسیون را از بین می برید. دفعات درمان و رفع مو های زائد شما پس از اولین نوبت ملاقات کاهش می یابد. بنابراین این روش از نظر مالی هوشمندتر است، زمان کمتری می برد و در مجموع نتایج ماندگارتری به شما می دهد.

صرفه جویی در وقت

بیایید صادق باشیم، اپیلاسیون و اصلاح زمان زیادی در طول هفته می گیرد! اما لیزر برای حذف موهای زائد، زمانی را که برای اصلاح یا قرار ملاقات اپیلاسیون خود صرف می کنید، صرفه جویی می کند.

عوارض جانبی لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد به طور کلی یک روش ایمن است و کمتر پیش می آید عوارض جانبی یا ریسکی داشته باشد اما تنها در صورتی که پزشک یا اپراتور دستگاه لیزر به درستی انتخاب و از پارامتر ها و تکنیک های مناسب استفاده شود. در ادامه اما با برخی عوارض جانبی نادر اما طبیعی ليزر كردن موهاي زائد بدن آشنا می شویم:

از جمله عوارض جانبی رایج رفع موهای زائد با لیزر این است که درد خفیفی در طول درمان انتظار می رود، میزان درد معمولاً با اثربخشی درمان مرتبط است و زمانی که بیش از حد باشد، یک شاخص مهم آسیب حرارتی ناخواسته است. درد حاد در هنگام چندین پالس خفیف دردناک ممکن است نشان دهنده آسیب ناخواسته عروقی باشد که می تواند با استفاده از انرژی های بالا و مدت زمان پالس طولانی با لیزرهای مادون قرمز نزدیک رخ دهد. ادم گذرا پس از درمان نیز از عوارض جانبی مورد انتظار لیزر موی زائد است و معمولاً ظرف چند ساعت پس از درمان برطرف می شود.

از بین بردن موهای زائد با لیزر حذف دائمی مو های زائد را تضمین نمی کند. برخی از مو ها ممکن است در برابر لیزر مقاوم باشند یا بعد از درمان دوباره رشد کنند – اگرچه رشد مو های جدید ممکن است رنگ ظریف ‌تر و روشن ‌تری داشته باشد. عوارض احتمالی دیگر عبارتند از:

 • تورم خفیف در اطراف فولیکول های مو
 • تغییرات رنگدانه ممکن است رخ دهد، به خصوص در افرادی که پوست تیره تر دارند، که خوشبختانه این تغییرات معمولاً موقتی هستند
 • قرمزی خفیف پوست
 • تحریک موقتی که منجر به ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست می شود.

برای برخی از این عوارض جانبی البته راهکارهایی وجود دارد؛ برای مثال برای افرادی که پوست تیره تری دارند باید مراقبت های ویژه ای انجام شود، برای مثال برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست خارجی باید از لیزر با شدت کمتر استفاده شود.

از سوی دیگر هرکسی که برنزه کرده، از اسپری برنزه استفاده کرده است یا به سولاریوم رفته است، باید صبر کند تا رنگ برنزه پوست بدنش از بین برود زیرا رنگدانه موجود در پوست نور لیزر را جذب کرده و اثربخشی درمان را کاهش می دهد.

لازم به ذکر است که اگر لیزر موهای زائد انجام داده اید و از نتایج راضی نیستید یا عوارض جانبی دارید که شما را آزار می دهد، با پزشک خود در کلینیکی که تحت درمان قرار گرفته اید صحبت کنید و از او راهنمایی بخواهید.

 

دوران نقاهت و بهبودی لیزر موهای زائد

زمان بهبودی پس از رفع موهای زائد با لیزر حداقلی است و بیشتر بیماران می توانند مستقیماً پس از آن به زندگی عادی و روزمره خود بازگردند. همانطور که استفاده از کرم ضد آفتاب قبل از عمل مهم است، استفاده از آن بعد از عمل نیز اهمیت زیادی دارد زیرا به جلوگیری از تحریک بیشتر پوست کمک می کند.

شما می توانید انتظار داشته باشید که بلافاصله پس از لیزر موی زائد شاهد کاهش تعداد مو ها در ناحیه تحت درمان باشید. دو تا هشت هفته پس از لیزر موهای زائد، ممکن است متوجه افزایش رشد مو در ناحیه تحت درمان شوید. دلیل این امر این است که همه فولیکول های مو به یک اندازه به لیزر پاسخ نمی دهند. اکثر بیماران پس از اولین درمان شاهد کاهش 10 تا 25 درصدی مو هستند و معمولا بین سه تا هشت جلسه برای حذف موی دائمی نیاز است. ارزیابی با متخصص خود قبل از عمل به شما ایده بهتری در مورد تعداد جلسات درمانی می دهد که ممکن است نیاز داشته باشید، بنابراین پیش از هرچیزی ار تعداد جلسات مورد نیاز و دستورالعمل ها و مراقبت های قبل و بعد از لیزر موهای زائد بدن اطلاع پیدا کنید. در ادامه با برخی از مهم ترین مراقبت های قبل و بعد از لیزر موی زائد آشنا می شویم:

مراقبت های قبل از لیزر موهای زائد

آماده سازی قبل از عمل برای لیزر موهای زائد نیاز به یک ویزیت مشاوره قبل از درمان برای تعیین واجد شرایط بودن دارد، به علاوه شرح حال کامل و معاینه فیزیکی برای موفقیت درمان بسیار مهم است و باید قبل از شروع درمان باید انتظارات بیمار و پزشک، خطرات و مزایای درمان به طور کامل مشخص شود. از جمله مراقبت هایی که قبل از رفع موهای زائد با لیزر لازم است، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مرور تاریخچه پزشکی گذشته بیمار باید شامل وجود هر گونه بیماری زمینه ای باشد و به دقت بررسی شود تا از  وقوع آسیب های احتمالی جلوگیری شود.
 • عدم برنزه بودن پوست باید مورد توجه قرار گیرد. اگر رنگ برنزه فعال وجود داشته باشد یا فرد اخیراً در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد، لیزر درمانی باید بسته به درجه برنزه شدن تا 6 هفته به تعویق بیفتد تا عوارض جانبی احتمالی به حداقل برسد. به همین دلیل به بیماران توصیه می شود تا یک ماه قبل و در طول دوره درمان از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید اجتناب کنند.
 • از تحریک پوست و اپیلاسیون و اصلاح موی زائد پیش از لیزر باید خودداری شود.
 • همچنین عدم مصرف دارو های ضد التهابی که ممکن است خونریزی را افزایش دهند مانند آسپرین به شدت توصیه می شود.
 • اگر عفونت فعالی مانند تبخال یا عفونت باکتریایی روی پوست بدن فرد وجود دارد، این روش زیبایی به هیچ وجه برای فرد توصیه نمی شود.
 • علاوه بر این، اگر فرد پوست تیره ای دارد، ممکن است به او توصیه شود که از یک ترکیب سفید کننده پوست در ناحیه درمان استفاده کند.
 • حداقل 4 هفته قبل از درمان از لایه برداری شیمیایی یا درمان های لایه برداری با لیزر خودداری شود.
 • حداقل 3 روز قبل از درمان، ناحیه درمان باید لایه برداری شود.
 • استفاده از کرم ‌ها، مرطوب‌کننده‌ ها، ادکلن ‌ها یا عطر در ناحیه تحت درمان قبل از قرار ملاقات به هیچ وجه توصیه نمی شود.

 

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد معمولاً توسط پزشک به فرد توصیه می شود. رعایت این مراقبت ها و دستورالعمل ها برای گذراندن بهتر دوران نقاهت و نتیجه گیری مطلوب از ليزر كردن موهاي زائد بدن بسایر حیاتی است، به همین دلیل در ادامه مهم ترین مراقبت های بعد از رفع موهای زائد را برایتان گلچین کرده ایم:

 • تا 24 ساعت پس از درمان، از تراشیدن، اپیلاسیون یا کندن مو، لایه برداری، تعریق زیاد، شنا یا سونا و دوش گرفتن با آب داغ خودداری کنید.
 • از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.
 • حداقل 2 تا 4 هفته پس از درمان از قرار گرفتن ناحیه در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید و همیشه از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست و حفظ نتایج لیزر موی زائد استفاده کنید.

 

هزینه لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد اغلب یک سرمایه گذاری زیبایی در نظر گرفته می شود. هزینه بیشتری نسبت به اصلاح یا اپیلاسیون دارد، اما با گذشت زمان، زمانی که دیگر نیازی به درمان نیست، می توانید در هزینه های حذف موهای بدن صرفه جویی کنید. عوامل زیادی بر قیمت این روش تاثیر می گذارد. برای مثال قیمت از بین بردن موهای زائد با لیزر ممکن است بر اساس تخصص و صلاحیت فردی که این روش را انجام می دهد، نوع روش مورد استفاده، زمان و تلاش مورد نیاز درمان و موقعیت جغرافیایی مطب متفاوت باشد. برخی از فاکتورها و عواملی که روی این قیمت گذاری تاثیر مستقیم دارند شامل موارد زیر می شود:

 • تجربه متخصص
 • موقعیت جغرافیایی کلینیک رفع موهای زائد
 • اندازه و وسعت ناحیه درمان
 • تعداد جلسات مورد نیاز برای حذف موی زائد
 • تهیه نسخه های دارویی

در بیشتر موارد، نباید انتظار داشته باشید که بیمه درمانی شما هزینه های لیزر موهای زائد را پوشش دهد زیرا این روش کاملاً یک روش زیبایی است. با این حال، بیمه ممکن است در موارد نادر هزینه ليزر كردن موهاي زائد بدن را پوشش دهد. این موقعیت ممکن است شامل بیمارانی باشد که دارای شرایطی مانند کیست پیلونیدال یا هیدرادنیت چرکی هستند؛ که بیماری‌ های پوستی دردناکی هستند و ممکن است با این روش درمان شوند.

در آخر

فناوری لیزر موهای زائد که برای از بین بردن موهای زائد در بدن و صورت طراحی شده است، به اندازه کافی ایمن است که می تواند در هر قسمت از بدن استفاده شود و انواع پوست را هدف قرار دهد و در عین حال حداکثر نتایج را برای فرد تضمین کند. در مورد از بین بردن موهای زائد  با لیزر در این مطلب به طور تمام و کمال صحبت کردیم، اگر شما نیز تجربه ای در این زمینه دارید می توانید آن را با ما و سایر مخاطبان این صفحه به اشتراک بگذارید.

منبع: healthline

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

آخرین مقالات

اینستاگرام ما را دنبال کنید

مقالات مرتبط