مزوتراپی پوست

مزوتراپی پوست

فهرست مطالب

مزوتراپی پوست

یکی از روش‌های درمانی و زیبایی پوست که امروزه اکثر مردم آن را انجام می‌دهند، مزوتراپی پوست است. این روش به صورت تزریقی بوده؛ به این صورت که مواد و ترکیبات لازم را که خاصیت درمانی ویژه‌ایی دارند را به زیر پوست تزریق می‌کنند. ترکیباتی که در این تکنیک زیبایی استفاده می‌شود معمولا شامل عصاره‌های گیاهی، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، داروها و هورمون‌های موثر هستند که همانطور که اشاره شد از طریق موضعی به درون پوست تزریق می‌شود.

روش مزوتراپی برای پوست می‌تواند باعث کلاژن‌سازی در بافت بدن شود و به دنبال آن جوان‌سازی پوست در افراد بروز می‌کند. در این روش همچنین به دلیل خاصیت درمانی که دارد منجر به از بین بردن لک یا ملاسما شده و می‌تواند منجر به بهبود چین و چروک شود. علاوه بر آن می‌توان گفت که این روش باعث سفت و لیفت شدن پوست در نواحی مختلف به ویژه در صورت می‌شود.

به طور کلی می‎توان گفت که مزوتراپی پوست یک نوع روش و تکنیک مدرن است که به منظور جوان‌سازی و لیفت و سفت کردن پوست و همچنین بازسازی پوست کاربرد دارد. همچنین این روش منجر به حذف چربی‌ها هم می‌شود. به همین دلیل محبوبیت دارد و توسط افراد زیادی در جامعه انجام می‌شود.

کاربرد مزوتراپی پوست

همانطور که متوجه شدید مزوتراپی پوست یک تکنیک غیرجراحی است که با تزریق ترکیبات به زیر پوست منجر به جوان‌سازی و بازسازی پوست می‎شود. این ترکیبات می‎توانند بر روی مسائل پوستی نقش موثری داشته باشند و باعث درمان بسیاری از مشکلات پوستی شوند.

یکی از مهمترین اثرات و کاربرد این روش در زمینه زیبایی، پیشگیری از بروز چین و چروک به ویژه در صورت است. به طوری که به کمک این روش می‎توان خطوط موجود روی پوست که در اثر عوامل مختلفی بروز پیداکردن، را محو نمود. در نهایت می‌توان گفت که باعث سفت و جوان‌تر شدن پوست خواهد شد.

با توجه به این نکته که گفته شد؛ مزوتراپی پوست خاصیت حذف چربی دارد، یکی از اثرات آن در این زمینه کاهش سلولیت یا همان تجمع چربی در نقاط مختلف بدن است. به کمک این روش می‌توان از شر چربی نواحی متنوع بدن از جمله معده، ران، باسن، بازوها و صورت خلاص شد.

پس از انجام این روش نیز می‌توان بهبودی در قسمت‌های ملتهب و قرمز را مشاهده نمود. همچنین مزوتراپی باعث روشن شدن پوست در این نواحی می‌شود. از مسائل اصلی که به کمک این روش امکان‌پذیر خواهد بود می‌توان به تصحیح گردش خون ضعیف و درمان التهاب‌های پوستی اشاره نمود.

نحوه انجام مزوتراپی

انجام مزوتراپی پوست با اهداف مختلفی برای افراد مختلف صورت خواهد گرفت و ترکیبات استفاده برای افراد مختلف نیز متفاوت خواهد بود و با توجه به هدف آن انتخاب می‌شود. قبل از انجام آن ممکن است مقداری بی‌حسی موضعی بر روی پوست مالیده شود و یا اصلا از بی‌حسی استفاده نشود؛ که به نحوه انجام آن بستگی دارد.

برای انجام مزوتراپی روی پوست از سوزن‌های بسیار ریز استفاده می‌کنند. به کمک این سوزن‌ها ترکیبات مورد نظر را به لایه میانی پوست یا همان مزودرم به فاصله چند میلیمتری از یکدیگر تزریق می‎کنند. این روش باعث بهبود گردش خون در زیر پوست نیز خواهد شد و التهاباتی که وجود دارند را برطرف خواهد کرد.

مزوتراپی پوست ممکن است در چندین نوبت انجام شود تا افراد بتوانند نتیجه عالی و رضایت‌بخشی را از انجام آن کسب نمایند. به طوری که تعداد جلسات آن بین 3 تا 6 جلسه برای افراد متغیر خواهد بود که طبق نظر پزشک تعیین می‌شود.

کوکتل مزوتراپی پوست که در این تکنیک استفاده می‌شود به ویژه هیالورونیک اسید معمولا باعث بروز حجم در زیر پوست می‌شود. با این حال ترکیبات دیگری مانند آنتی اکسیدان‌ها و اسیدهای آمینه اثر ضدالتهابی دارند و منجر به شفافیت و نرم شدن پوست می‌شود. می‌توان با تزریق فیلر، تزریق بوتاکس و حتی ژل، این فرایند را به خوبی انجام داد و به نتیجه مطلوب دست یافت.

مزوتراپی پوست

ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی پوست

همانطور که گفته شد مواد مورد استفاده در مزوتراپی پوست به طور معمول شامل انواع داروها، ویتامین‌ها و مواد معدنی خاصی می‌شود که در استفاده آن‌ها استانداردی وجود ندارد. پزشکان با توجه به مشکل موجود، مواد مختلفی را مورد استفاده قرار می‌دهند.

از جمله داروهایی که در این تکنیک استفاده می‌شود می‌‌توان به اتساع دهنده‌های عروق (بوفلومدیل)، بی‌حسی کننده موضعی (لیدوکائین و پروکائین)، داروهای هورمونی ( فیناستراید یا سیپروترون استات)، کلسی تونین ( که باعث ببهود خونرسانی و تغذیه پوستی و فولیکولی می‌شود)، داروهای مغذی (سیلیکون) و ال-کارنیتین (نوعی ماده تجریه‌کننده چربی‌ها جهت درمان سلولیت)؛ اشاره نمود.

ویتامین‌های استفاده شده در مزوتراپی پوست نیز اثرات منحصربه‌فردی خواهند داشت و می‌توانند بر تقسیم سلولی نقش داشته و باعث تولید کلاژن در پوست شوند. ویتامین‌های مورد استفاده شامل ویتامین B5، ویتامین C، بیوتین و ویتامین A می‌شوند.

مواد معدنی در مزوتراپی نیز دارای عناصری همچون مس، سلنیوم، فسفر و روی هستند که منجر به شادابی و سلامت پوست خواهند شد. به طوری که سدیم پیروات می‌تواند برای بهبود حالت کدر پوست کمک‌کننده باشد و نقش ضدپیری را ایفا کند. گلیکولیک اسید نیز در بهبود اسکارها و لکه‌های تیره و ترک‌های پوستی موثر واقع خواهد شد.

فواید انجام روش مزوتراپی بر روی پوست

مزوتراپی پوست فواید متنوعی دارد؛ یکی از فواید آن اثری است که به دلیل آسیب‌های ریز ناشی از سوزن ایجاد می‌شود. به طوری که می‌تواند بر روی ترمیم و کلاژن‌سازی پوست اثرگذار باشد. به این صورت که به دلیل آسیب جزئی ناشی از سوزن، پوست فرایند ترمیم را شروع کرده و باعث بازسازی سلول‌های پوست می‌شود.

از فواید مزوتراپی پوست صورت که به همراه دارد می‎توان به آبرسانی و تغذیه پوست اشاره نمود؛ که منجر به شاداب و جوان‌تر دیده شدن پوست می‌شود. همچنین این روش به دلیل اینکه کم تهاجمی بوده و نیاز به جراحی ندارد در بین بسیاری از افراد محبوب شده است.

از مزایای که مزوتراپی پوست دارد نیز می‌توان به عدم نیاز به بیهوشی، کوتاه بودن دوره بهبودی، عدم نیاز به مراقبت‌های خاص پس از انجام پروسیجر، عوارض جانبی نادر و ایمن بودن آن اشاره نمود. این روش دردی به همراه نخواهد داشت و دوره بهبودی بسیار کوتاهی دارد.

عوارض انجام مزوتراپی روی پوست

مزوتراپی پوست مانند هر روش دیگری در عین حال که می‌تواند اثرات خارق‌العاده‌ایی را به جا گذارد، می‌تواند عوارضی نیز به دنبال داشته باشد؛ اما عوارض آن نادر و محدود خواهند بود. معمولا این عوارض احتمال دارد که در محل تزریق ظاهر شوند که به دلیل موضعی و تزریقی بودن این روش است.  برخی از عوارض مزوتراپی پوست که در تعداد محدودی دیده شده است را، باید چنین بیان کنیم:

 • داشتن حساسیت و آلرژی به مواد و داروی مورد استفاده
 • بروز التهاب و ورم موضعی درناحیه تزریق
 • ظاهر شدن لکه‌هایی به رنگ تیره یا روشن پس از انجام مزوتراپی پوست
 • کبود شدن محل تحت درمان و بروز خونمردگی در این ناحیه
 • ایجاد جای زخم یا اسکار در ناحیه تزریق
 • بروز التهاب بافت چربی در زیر پوست

مراقبت‌های لازم در مزوتراپی

پس از انجام مزوتراپی پوست نیازی به مراقبت‌های خاصی نیست اما باید یکسری از نکات را رعایت نمود تا نتیجه بهتری حاصل شود. می‌توان گفت که پس از انجام این مراقبت‌ها، می‎ به راحتی به حالت قبلی خود بازگشت. مراقبت‌های عمومی که بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • چند روز قبل از جلسه مزوتراپی باید مصرف داروهایی مثل آسپرین و ایبوپروفن را متوقف کرد. همچنین در صورت مصرف داروهای ضدانعقاد باید با پزشک خود مشوررت نمود.
 • بهتر است پس از انجام مزوتراپی پوست به مدت 2 روز از ورزش کردن و فعالیت‌های تمرینی اجتناب نمود؛ چراکه ممکن است به دنبال تعریق، خروج محلول مزوتراپی صورت گیرد.
 • پس از مزوتراپی باید آب و مایعات فراوان نوشید.
 • در صورتی که پس از عمل در پوست برآمدگی‌هایی مشاهده شد، احتمال حساسیت به محلول مزوتراپی وجود دارد، در این صورت باید بلافاصله با کلینیک تماس نمود.
 • تا 24 ساعت اول نباید داروهای ضدالتهاب مانند آسپرین و ایبوپروفن و همچنین ویتامین E مصرف کرد. اما مصرف استامینوفن مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

جمع‌بندی

به طور کلی می‎توان گفت که مزوتراپی پوست نوعی تکنیک زیبایی و درمانی است که علاوه بر جوانسازی و بازسازی پوست در نواحی مختلف، می‌تواند کاربرد و خاصیت درمانی در درمان آکنه و التهابات پوستی داشته باشد. این روش در کلینک‎های زیبایی قابل انجام است و به صورت تزریق ترکیباتی در زیر پوست انجام می‌شود. این روش زیبایی عوارضی به دنبال ندارد و تنها ممکن است باعث بروز یکسری مشکلات نادر در محل تزریق شود که به مرور زمان برطرف خواهند شد.

کلینیک زیبایی ستایش در این زمینه بهترین خدمات را به مراجعه کنندگان خود ارائه می‌کند. از این رو افرادی که تمایل دارند به راحتی تغییرات زیبایی بر روی چهره خود ایجاد کنند، می‌توانند به سراغ انجام مزوتراپی در کلینیک ستایش روند.

سوالات متداول

 1. مزوتراپی پوست به طور معمول چقدر طول می‌کشد؟

پس از استفاده بی‌حسی، معمولا 30 تا 40 دقیقه زمان برای بی‌حس شدن پوست نیاز است. ولی زمان مزوتراپی برای هر فرد متفاوت خواهد بود و بسته به اندازه ناحیه تحت درمان تعیین می‌شود. به طور میانگین زمان انجام آن بین 20 تا 45 دقیقه متغیر خواهد بود.

 1. هزینه انجام عمل مزوتراپی معمولا چقدر است؟

هزینه مزوتراپی پوست به عوامل مختلفی بستگی دارد و مطابق با این عوامل متغیر خواهد بود. علت انجام این روش، محل مورد نظر و سرم استفاده شده در هزینه آن تاثیرگذار است. همچنین بسته به تعداد جلسات و مشاوره هزینه نهایی اعلام خواهد شد.

 1. آیا مزوتراپی پوست باعث درد می‌شود؟

خیر، به طور معمول درد ندارد. سوزن‌های مورد استفاده در این تکنیک مخصوص بوده و بسیار نازک هستند. همچنین قبل از فرایند از بی‌حسی استفاده می‌شود. در صورتی که با استفاده از سوزن مشکل دارید، مزوتراپی بدون سوزن نیز انجام‌پذیر است.

 1. نتایج مزوتراپی چه مدت طول خواهد کشید؟

برای کسب نتیجه مطلوب، یک دوره به طور معمول از 4 تا 6 جلسه درمان تشکیل می‌شود. پس از تمام شدن دوره، بروز نتایج نهایی معمولا 12 تا 18 ماه طول خواهد کشید.

 1. مزوتراپی پوست برای چه نواحی قابل انجام است؟

به دلیل ایمن بودن و موثر بودن این روش، برای همه پوست‌ها مناسب خواهد بود و برای نواحی مختلف همچون صورت، چشم‌ها، گردن و دست‌ها را می‌توان مزوتراپی نمود.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شبکه های اجتماعی

آخرین مقالات

اینستاگرام ما را دنبال کنید

مقالات مرتبط